Alapanyagaink

Fehér akác (Robinia pseudoacacia)

Kiváló köhögéscsillapító, nyálkaoldó. Köhögés esetén napi 2 csésze tea fogyasztása ajánlott. Ihatjuk önmagában vagy más gyógynövényekkel (hársvirág, kakukkfű, szurokfű, apróbojtorján) együtt. Ízjavítónak is tehetjük keverékekbe. Nagyon jó gyomorsavtúltengésre, refluxra. Ilyenkor napi 1-2 csészével kell fogyasztani. Görcsoldó, nyugtató, tonizáló, és székrekedés esetén is ajánlott. Korlátlan ideig iható, de kúraszerűen naponta csak addig kell inni, amíg az adott probléma meg nem szűnik. Megelőzésre heti 1-2 csészével ajánljuk inni. Az alábbi betegségek gyógyítására alkalmas: reflux, gyomorégés, köhögés, gyomor-és nyombélfekély, nyálkaoldás, pikkelysömör, székrekedés.


Aranyvessző  (Solidago virgaurea)

Az aranyvessző egyik népies neve az istápfű, onnan ered, hogy már régen is a betegek istápolására, gyógyítására használták. Ez volt a germánok sebgyógyító növénye, az indiánok a mérges kígyó marását orvosolták vele és a középkori füveskönyvekben is tárgyalják hatásait.

A szaponinok és flavonidok jelenléte miatt természetes vizelethajtó hatása van, ezért a vese- és hólyagproblémákkal küzdőknek óriási segítséget jelenthet fogyasztása. A vese- és húgyutak gyulladásos, bakteriális fertőzéses megbetegedéseit kiválóan kezeli, de alkalmas a vesekő, vesehomok kialakulásának megelőzésére is. Karbantartja a májat és az epét is.

Gyulladásgátló hatása van, így a különböző reumatikus fájdalmakra is használható, a menstruációs görcsöket is enyhíthetjük vele. Külsőleg a száj- és garatüreg megbetegedéseit is orvosolhatjuk vele, krónikus ekcéma kezelésére is alkalmazható. Felhasználása nem javasolt a szív- vagy veseműködés elégtelensége esetén.

Bodza (Sambucus nigra)

A virágból készült tea vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A friss bodzahajtás erős hashajtó. Használják még vértisztításra, fülfájásra, rekedtségre. A bogyó izzasztó, nagy mennyiségben hashajtó, ödéma és reuma ellen ajánljuk. Friss leve vagy a belőle készült lekvár bizonyítottan kitűnő szer a TBC gyógyítására. A bodzafa kérge purgáló, féreghajtó hatású. Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra, általános ödémásodásra ajánlják.

A bodza levele vízhajtó és hashajtó, reumás fájdalmakat enyhít. Lázcsillapításra is ajánlják. Bőséges izzadás idézhető elő vele kiütéses láz (kanyaró, skarlát) és reumás láz esetén, hurutos fertőzésnél (hörgőgyulladás, influenza). Ritkán használatos belsőleg. Leginkább vérzésre és égési sebekre ajánljuk.

Citromfű (Melissa officinalis)


Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.

A benne található polifenolok antivirális tulajdonságúak, segítik az ajakherpesz gyógyulását, és felére csökkentik a vírusfertőzés kiújulásának gyakoriságát.

Csalán (Urtica dioica)

A csalán vértisztító, vizelethajtó, vérképző. A vese és hólyaghomok képződését megakadályozza, elhajtja a már meglévőt. Csökkenti a vércukorszintet is. Máj és epebántalmakra, gyomor- és légzőszervek hurutos megbetegedéseire, fáradékonyság ellen is használják teáját. Reumatikus, ízületi fájdalmakra, érszűkületre, hajhullásra külsőleg használjuk. Az alábbi betegségek gyógyítására alkalmas: Crohn betegség (krónikus bélgyulladás), influenza, megfázás, köhögés, ödéma, vizesedés, babavárás, candida, csalánkiütés, dermatitisz, ekcéma, endrometrózis, faggyúmirigy túltermelődés, hajhullás, láz, lép, májtisztítás, méregtelenítés, narancsbőr, cellulitisz, PCOS, prosztata megnagyobbodás, székrekedés, seborrheás bőr, szoptatás, tisztítás, túlsúly, vérszegénység, veseelégtelenség, vesetisztítás, zsírmáj, zsíros haj.

Csipkebogyó ((Rosa canina)

Enyhe vízhajtó. Szabályozza az erek áteresztőképességét, erősíti az érfalakat, ezáltal gyorsítja a véráramot. Ennél fogva érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére, kezelésére használható. A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin is található benne, de természetesen leginkább magas C-vitamin tartalmáról híres. A termésében, a csipkebogyóban legendásan sok C-vitamin van, egy kicsi bogyóban több, mint egy nagy citromban! Ezért nem szabad forrázni, hiszen a C-vitamin hő hatására elbomlik. Fontos téli vitaminforrás a nátha megelőzésére.
A csipkehús kedvezően hat a cukorbetegségre, szabályozza a vércukorszintet. Cukorbetegek étkezés után fogyasszák, mivel segíti a zsír emésztését. Immunerősítő hatása van, különösen ajánljuk stresszoldásra, dohányosoknak pedig azért, mert a dohányzás sok C-vitamint von el a szervezetből. Nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.

Dió (Juglans regia)

Forrázatát külsőleg bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmakban ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálónak használják. Bőrkiütések ellen fürdőket is készítenek a diólevélből. Ajánlják borogatóként szemgyulladás és hályogképződés ellen is. Teáját gyomor-bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak, étvágyjavítónak isszák.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • emésztési problémák
  • hasmenés, bélhurut, székrekedés
  • étvágytalanság
  • magas vérnyomás
  • szájüregben keletkezett sebek, fogínyvérzés, fogínygyulladás
  • bőrbetegségek (pl. herpesz, pattanás, ekcéma, pikkelysömör)
  • szemgyulladás
  • aranyér
  • gombás eredetű nemi betegségek

Fahéj

A gyógyászatban emésztésserkentő, étvágyjavító, gyomorerősítő hatása miatt használják. A fahéj serkenti az emésztést, és hurutok ellen is kiváló, legalábbis a régi korok orvosai szerint. A fahéj az emésztőszervekre gyakorolt hatásai mellett a szív- és érrendszerre, valamint a vércukorszintre is jótékonyan hat. 

Fekete berkenye (Aronia prunifolia)

A fekete berkenye hatásai közül kiemelkedik a gyulladáscsökkentő és betegségmegelőző tulajdonsága.
A fekete berkenye pektinjei méregtelenítő hatásukkal távolítják el a renyhe bélműködés miatt lerakódott toxinokat, megkötik és kiürítik a szervezetből a radioaktív kobaltot és stronciumot, ugyanakkor semmilyen negatív hatást nem fejtenek ki a szervezetre.
Antocianint és proantocianint kiemelkedően nagy mennyiségben tartalmaz (480-510 mg/100g), sok karotinoid és C-vitamin található benne. A feketeribizli után a fekete berkenye tartalmazza a legtöbb C-vitamint.
Az antocianinok antoxidáns vegyületek, melyek a zöldségekben és gyümölcsökben vannak jelen. A fekete berkenye ezeknek köszönhetően sejtszintű védelmet biztosít a szervezetnek a káros szabadgyökökkel szemben.
A fekete berkenye értágító hatása miatt jelentősen csökkenti a vérrögképződés veszélyét, valamint a trombózis kialakulásának esélyét is.
A bőr öregedését esszenciális zsírsavak segítségével késlelteti.
A magas vérnyomás mindhárom stádiumában ajánlott a fogyasztása, hatékony méregtelenítő, csökkenti a koleszterinszintet, fokozza a bélműködést.
Keringésjavító hatásával csökkenti a vérrögképződés veszélyét, természetes szíverősítő, megelőzi a gyulladások kialakulását a húgyutakban.
Az aronia gyógyhatású alkotóelemei eredményesen használhatók vérnyomás problémákra, vérzékenység, vérszegénység, immunbetegségek, epe- és májbetegségek ellen, valamint bőrbetegségek, gyomorgyulladás, allergia esetén és a káros sugárzás okozta ártalmak ellen is.

Fenyő (Picea abies)

A fenyőrügynek köhögéscsillapító és köptető hatása van. Biztosítja a felső légutak átjárhatóságát. Terebentin tartalma serkenti a bőr vérkeringését. Gyulladásgátló hatása is közismert. Tisztítja a tüdőt, a vért és a tudatot, a vért oxigénnel látja el, a szájbetegségek és a légutak kiváló gyógyszere.

Füge (Ficus carica)

A fügefalevél teája jelentős vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik. Alkalmazható még hörghurut, aranyér, szív-és érrendszeri megbetegedések, genitális szemölcsök, övsömör, májzsugorodás, magas vérnyomás, bőrproblémák és fekélyek kezelésére is.

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

Növeli az étvágyat, az erőnlétet, javítja az emésztést (enyhe hashajtó), gyulladáscsökkentő hatása is van. Hatóanyagai epe- és májbántalmak, zsíranyagcsere-problémák esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító, serkenti a máj és a vesék aktivitását, szél- és vízhajtó hatású. Csökkenti a vérzsírt, oldja a koleszterint. Vércukorszintet csökkent, cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása. Reumás panaszok, köszvény, fájó ízületek esetén gyökerének főzetét borogatásra ajánlják.
Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1- és B2-vitamin, kálium, vas, kalcium, magnézium, foszfor is van benne.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbér jótékony hatásai szinte végtelenek: természetes megoldás gyomorbántalmakra, csökkenti az étvágyat, izzasztó hatásának köszönhetően mérsékli a lázat, csillapítja a köhögést, beindítja a vérkeringést, immunerősítő, segít megelőzni és kezelni a meghűléses megbetegedések tüneteit, serkenti az emésztést, szabályozza a kortizolszintet, csökkenti a stresszt, energiát biztosít.

Kamilla (Matricaria chamomilla)

A kamillavirág egyik legismertebb gyógynövényünk, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében is megtalálható hivatalos drog. Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. A nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja. A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre, mivel enyhe "nyugtatószer". A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére és fájdalom iránti intolerancia esetén használják. A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt.

A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A fogzó baba állkapcsát kamillaolajjal dörzsöljük be ott, ahol szükséges.

Menta (Mentha spicata)

A menta gyógyászati felhasználása igen sokrétű - görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövény, amely emésztési zavarokban, puffadás esetén, valamint az epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére is alkalmazható. Külsőleg illóolaja meghűléses betegségek, köhögés esetén jótékony hatású. Fontos, hogy kisgyermekeknél viszont kerüljük a mentoltartalmú készítményeket - például orrcseppet, orrkenőcsöt vagy illóolajos inhalálást -, mert a mentol a rá érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki.

Orgona (Syringa vulgaris)

Az orgona levele influenza, megfázás ellen lehet gyógyír, míg az orgonarügyből készített tinktúra segíthet ízületi gyulladás, diabétesz esetén is. Az orgona virágából készült tinktúra illetve kenőcs jól használható ízületi fájdalomra, zúzódások, sebek kezelésére. Az orgonából készült tea élettani hatása miatt jó a megfázásra.

Rózsa (Rosa)

A szív, gyomor, máj és méh tónusjavítója, ezért keleten a szülés után itatják a kismamákkal, hogy a belső szervek mielőbb vissza tudják nyerni eredeti helyzetüket és rugalmasságukat, így ezzel megelőznek sok asszonybetegséget. Antibakteriális-, gyulladásgátló-, afrodiziákum-, valamint vérzéscsillapító hatású. A rózsa csillapítja a szorongást és a rossz közérzetet, megnyugtatja a szívet és az idegeket, kiegyensúlyozottá tesz bennünket. Javítja a kondíciónkat, összhangot teremt a szívünk és az elménk között.

A rózsából készült lekvár csodákra képes. Megnyugtatja a dühös embereket, elég egy-két kanállal belőle, és nyoma sem marad a feszültségnek. Táplálja a szöveteket és pozitív hatást gyakorol a sejtregenerációra is. A mirigyrendszer általános kiegyensúlyozójaként, pl. klimaxra és általában a nőgyógyászati problémákra is iható teája. A rózsaesszencia öregedésgátló, erősíti a sejtfalakat.

Kattints ide, és kezdheted is az írást. Magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis.

© 2018 Vállalkozás. 1013 Budapest, Clark Ádám tér 1.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el